یک کیلو رب گوجه چقدر گوجه میخواد؟ + رب گوجه چجوری درست میکنن؟

احتمالا برای شروع پخت رب گوجه فرنگی سوالاتی همچون یک کیلو رب گوجه چه مقدار گوجه نیاز دارد؟ یا این که رب گوجه را چگونه درست می کنند؟ و غیره در ذهنتان شکل می گیرد که در این مقاله قصد داریم به تمامی آنها به تفضیل پاسخ دهیم.

میزان رب نهایی که از پخت گوجه فرنگی به دست می آید کاملا بستگی به نوع گوجه ها و روش پخت آنها دارد؛ بدین گونه که هرچه گوجه ها گوشتی تر، نرم تر و پوست نازکتر باشند، رب نهایی مرغوب تر خواهد بود.

میزان جوشاندن گوجه ها نیز تاثیر بسیاری در غلظت آن دارد و هرچه بیشتر بجوشانیم ، آب بیشتری بخار می شود و در نهایت رب سفت تری خواهیم داشت.

 

رب گوجه جزو کدام گروه مواد غذایی است

شاید این سوال در ذهنتان شکل بگیرد که رب گوجه جز کدام گروه مواد غذایی است؟

رب گوجه فرنگی جز دسته ی چاشنی های غذایی است که اگر به صورت ارگانیک و خانگی تهیه شود، می تواند خواص بسیار زیادی برای بدن داشته باشد.

به طور معمول می توان گفت که اگر از گوجه های گوشتی، پوست نازک و لهیده تری استفاده کنیم و رب را به میزان استاندارد تعیین شده بجوشانیم، تنها به 5 الی 6 کیلو گوجه در ازای تهیه یک کیلو رب نیاز خواهیم داشت.

این ماده غذایی خوشرنگ را می توان برای طعم و رنگ دادن به انواع غذا ها، خوراک ها، سوپ ها و غیره مانند ماکارونی، خوراک بادمجان و انواع خورشت ها استفاده کرد.

چکار کنیم رب گوجه قرمز شود

در این قسمت از مقاله کاملا توضیح می دهیم که چه اقدامی کنیم تا رب گوجه غلیظ و قرمز شود؟

پاسخ به این سوال امری کاملا واضح است؛ در صورتی که شما از میزان گوجه فرنگی بیشتری به ازای تهیه یک کیلو رب استفاده کنید و همچنین از گوجه های نرم تر، گوشتی و پرتر، پوست نازک تر، لهیده تر و قرمزتر استفاده کنید، می توانید ربی خوشرنگ و غلیظ تهیه کنید.

چکار کنیم رب گوجه سیاه نشود

یکی دیگر از سوالات رایج در هنگام پخت رب این است که چه اقدامی کنیم رب گوجه سیاه نشود؟

پاسخ این سوال به عوامل مختلفی بستگی دارد که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

  1. برای پخت رب باید از گوجه های با کیفیت و گوشتی استفاده کنیم که زیاد کال و یا زیاد لهیده و فاسد نباشند، زیرا میزان له شدگی بیش از حد گوجه نیز می تواند تاثیر مستقیمی بر رنگ و غلظت رب بگذارد.
  2. فرآیند پخت رب زمان استانداردی دارد و در صورتی که زمان جوشیدن رب بیش از حد باشد ممکن است رب آن را تیره کند، پس رعایت این زمان استاندارد از جمله عوامل جلوگیری از سیاه شدن رب است.
  3. هنگامی که گوجه ها در قابلمه در حال جوشیدن هست پس از مدتی که آب آن کاهش می یابد، سطح گوجه پایین می رود و در دیواره های قابلمه  خشک شده گوجه باقی می ماند، باید دقت کرد که در اثر هم زدن این گوجه های خشک شده وارد ظرف و ترکیبات رب نشوند؛ در غیر این صورت رنگ رب سیاه می شود.

چگونه رب گوجه درست کنیم

در این قسمت از مقاله به طرز تهیه رب گوجه اعلا و پاسخ به این سوال که چگونه آن را درست کنیم می پردازیم.

برای شروع ابتدا گوجه ها را شسته و هریک را به چندین قسمت تقسیم می کنیم و سپس دیگ حاوی گوجه را روی حرارت قرار می دهیم تا آب آن کشیده شود، در این مرحله گوجه ها را از درون صافی رد می کنیم تا پوست و تخمه های آن جدا شود.

گوجه های رد شده از صافی را درون قابلمه ای می ریزیم تا قل بخورد و غلیظ شود.

پس از مدتی با یک قاشق روی سطح ظرف خطی می اندازیم اگر آن سطح سریعا پر شد، بیانگر آبدار بودن رب است و هنوز نیاز دارد که قل بخورد.

اگر ده ثانیه زمان برد تا رد خط برطرف شود، رب شما کاملا غلیظ شده است و در این مرحله می توانید نمک و روغن را برای طعم بهتر و ظاهر درخشان تر رب بیافزایید و دائما هم بزنید تا ته نگیرید.

چگونه تلخی رب گوجه را بگیریم

یکی از سوال های رایج در پخت رب گوجه فرنگی این است که چگونه تلخی آن را بگیریم؟  برای گرفتن تلخی رب باید از نمک استفاده کنیم و همچنین در هنگام صاف کردن آن  دقت کنیم که تخمه ها از صافی رد نشوند.

چگونه رب گوجه درست کنیم که کپک نزند

آیا تابه حال برایتان پیش آمده که رب گوجه ای که داخل یخچال نگهداری می کردید کپک زده باشد؟ برای پاسخ به این سوال که چگونه رب درست کنیم که کپک نزد می توان گفت که هرگز از قاشق نمدار یا چرب برای برداشتن رب استفاده نکنید زیرا اصلی ترین عامل کپک در رب همین مورد است.

چطور رب گوجه درست کنیم

پاسخ های بسیاری برای این سوال وجود دارد که چطور می توانیم رب گوجه درست کنیم؟ آیا رب را فقط در خانه می توان درست کرد؟

خیر، روش سنتی یکی از روش های پخت رب می باشد و کارخانجات تولیدی توسط دستگاه های بزرگ و دیگ های حجیم این محصول را به روش صنعتی تولید می کنند و در حجم های مختلف متناسب با نیاز مشتری بسته بندی و به بازار عرضه می کنند.

چکار کنیم رب گوجه کپک نزند

آیا تا به حال از مادربزرگتان این سوال را پرسیده اید که چه اقدامی کنیم تا رب گوجه کپک نزند؟

یکی از متداول ترین روش های پیشگیری از کپک زدن رب گوجه، پوشاندن لایه ی رویی رب به وسیله ی روغن می باشد که به عنوان سدی مستحکم در برابر ورود اکسیژن هوا عمل می کند.

چکار کنیم رب گوجه نپرد

یکی از معضلات و دردسر های  پخت رب گوجه پاشیدن محتویات داخل دیگ به بیرون است حال باید بدانیم که چه اقدامی کنیم تا رب نپرد.

اولین راه حل این است که اگر در فضای باز اقدام به پخت رب کردیم اطراف دیگ را با مقوا و یا پلاستیک بپوشانیم.

دومین راه حل استفاده از دیگ های بسیار بزرگ برای پخت رب می باشد.

سومین راه حل نیز استفاده از نمک و روغن برای کاهش جوش رب است و البته کم کردن شعله و آرام قل خوردن رب نیز در کاهش پاشیدن آن به بیرون دیگ بی تاثیر نیست.

رب گوجه کپک زده را چکار کنیم

بسیاری از افراد پس از مشاهده کپک بر روی قسمت هایی از ظرف حاوی رب گوجه، اقدام به برداشتن آن قسمت ها کرده درحالی که نمی دانند سم های حاصل از کپک به سرعت در تمام رب پخش می شوند.

سوال اینجا است که این رب کپک زده را چه اقدامی کنیم؟ تنها راه  موجود برای سالم ماندن، دور ریختن تمامی رب است.

رب گوجه طرز درست کردنش

برای بسیاری از افراد مبتدی در زمینه پخت ربهای خانگی این سوال پیش می آید که رب گوجه طرز درست کردن آن به چه شکلی می باشد؟

در پاسخ به این افراد می توان گفت که  پس از جوشاندن گوجه ها وعبور آن از صافی، حتما آنها را درون دیگ بزرگی بریزید و زیر شعله را زیاد نکنید.

نکته حائز اهمیت دیگر در این زمینه این است که دائم باید محتویات دیگ را به هم بزنید.

رب گوجه طبعش گرمه یا سرد

قبل از استفاده از رب گوجه حتما باید بدانید که طبعش گرمه یا سرد؟

مطابق گفته های طبیبان در طب سنتی گوجه فرنگی طبع بسیار سردی دارد اما رب گوجه به دلیل اضافه شدن برخی مواد دیگر، طبعی متعادل تر نسبت به گوجه خواهد داشت؛ این درحالی است که افزودن ادویه های گرم به رب در هنگام پخت غذا، می تواند اصلاح کننده این طبع سرد باشد.

اگر رب گوجه غذا زیاد شد چکار کنیم

گاهی اوقات ممکن است در هنگام طبخ غذا از دستمان در برود و رب گوجه را به میزان بیشتری به غذا بیافزاییم در این حالت سوال پیش می آید که اگر رب غذا زیاد شد چکار کنیم؟

اگر غذای ما مانند انواع خورشت ها و یا انواع آبگوشت ها آبدار بود می توان نیمی از آب غذا را خالی کرد و مقداری آب جدید به همراه مقداری ادویه افزود بدون هیچ مقدار ربی.

اما اگر غذایتان آبدار نبود چاره ای جز کنار گذاشتن  غذا و درست کردن آن از ابتدا نخواهید داشت.

غلظت رب گوجه چقدر باید باشد

بسیاری از افراد بر این باور می باشند که رب گوجه باید غلظت بالایی داشته باشد تا طعم و رنگ خوبی به غذا بدهد؛ این درحالی است که برخی دیگر معقد هستند رب باید شل باشد تا ارگانیک تر باشد.

به راستی غلظت رب گوجه باید چقدر باشد؟

رب گوجه اگر بیش از حد بجوشد و غلیظ شود، رنگ تیره ای پیدا می کند که در کیفیت آن تاثیر می گذارد و اگر شل باشد نیز سریعا کپک می زند.

رب گوجه باید دارای غلظتی استاندارد باشد؛ نه خیلی غلیظ و نه خیلی رقیق.

رب گوجه کی به قورمه سبزی اضافه کنیم

اگر به مراحل پخت قرمه سبزی که در سایت های مختلف گفته شده دقت کنید متوجه می شوید که رب گوجه را کی باید به قرمه سبزی اضافه کنیم.

پس از مرحله ی سرخ کردن پیاز ها و تفت دادن گوشت، می توان یک قاشق سر پر رب گوجه را به همراه ادویه های لازم به غذا اضافه کرد.

رب گوجه یک ماهه ۵۰ درصد گران شد

شاید شما هم این خبر را شنیده باشید که در یک ماهه اخیر قیمت رب گوجه 50 درصد گران شد.

به دلیل گرانی های اخیر گوجه فرنگی و افزایش میزان صادرات آن، طبیعتا  قیمت رب گوجه هم افزایش محسوس داشته است.

یک قاشق رب گوجه چند کالری دارد

برخی افراد املت را با یک قاشق رب گوجه درست می کنند که این کار طعم بهتری به املت می دهد.

در پاسخ به این سوال که هر قاشق رب چند کالری دارد، می توان گفت که هر صد گرم رب حدود 90 کالری خواهد داشت.

جایگزین رب گوجه در طب اسلامی

از آن جایی که رب گوجه فرنگی دارای طبع بسیار سرد و تری می باشد، کارشناسان در طب سنتی، اسلامی میوه  نسترن را جایگزین آن کرده اند.

تمامی مراحل پخت رب نسترن، مشابه رب گوجه می باشد، با این تفاوت که رب نسترن دارای طبع گرم تر و خواص بیشتری برای بدن است.

جلوگیری از پاشیدن رب گوجه هنگام پخت

یکی از مفید ترین راهکارهایی که برای جلوگیری از پاشیدن رب گوجه فرنگی در هنگام پخت آن مطرح می شود، استفاده از دیگ های بزرگی است که از ظرفیت آنها از میزان گوجه ها خیلی بیشتر باشد و همچنین شعله زیر دیگ هم باید کم باشد.

جلوگيري از كپك زدن رب گوجه فرنگي

هنگامی از فروشگاه رب گوجه  فرنگی را خریداری می کنید، برای جلوگیری از کپک زدن آن بهتر است از قوطیهای فلزی خارج شوند و درون قوطی های شیشه ای ریخته شوند.

یکی دیگر از راه های جلوگیری از کپک زدن رب، استفاده از گوجه های قرمز و گوشتی در بدو پخت آن است.

خوشرنگ شدن رب گوجه

همان گونه که می دانید برای خوشرنگ شدن رب گوجه فرنگی باید از گوجه های نرم  ودر عین حال پوست نازکی استفاده کنیم که فاقد هر گونه کپک زدگی و یا فساد باشند.

از جمله عواملی که در خوشرنگ شدن رب موثر است، می توان به میزان غلظت آن اشاره کرد؛ به گونه ای  که رب تا جایی بجوشد که غلظت استانداردی پیدا کند و رنگ آن تیره نشود.

خوشرنگ شدن رب گوجه نی نی سایت

در بسیاری از سایت های معتبر همچون نی نی سایت اشاره شده است که برای خوشرنگ شدن رب گوجه باید آن را درون قابلمه های مسی تهیه کرد؛ این درحالی است که از قدیم الایام  توصیه شده است که گوجه فرنگی درون قابلمه های روحی و چدنی رنگ بهتری پیدا می کنند.

برای این که ظاهر رب شما درخشان و براق شود هم می توانید از روغن مایع استفاده کنید.

جوشاندن رب گوجه کپک زده

همان گونه که گفتیم رب گوجه فرنگی  کپک زده را باید دور بریزیم و جوشاندن آن نیز هیچ تاثیری نخواهد داشت چون سموم کپک کاملا پخش شده است.

جامدادی با قوطی رب گوجه

از جمله کاربرد های قوطی های فلزی رب گوجه فرنگی، استفاده از آنها برای تهیه انواع کاردستی ها مانند درست کردن جامدادی است.

با استفاده از این قوطی ها می توانید به وسایل و قلم های خود نظم دهید.

حشو با رب گوجه

یکی از مواد اولیه در مزه دار کردن ماهی حشو، رب گوجه فرنگی می باشد که عطر و طعم بی نظیری به ماهی می دهد.

با به کار بردن این روش دیگر روش دیگری را امتحان نخواهید کرد.

رب گوجه در خواب

بر اساس بیان معبران معتبر اگر در خواب دیدید که به سهولت مشغول خوردن رب گوجه فرنگی هستید، بدانید که تعبیر آن سهل شدن انجام کارهایتان است.

رب گوجه سبز نی نی سایت

یکی از ترش ترین و پرطرفدارترین چاشنی های غذایی در شمال کشور، رب گوجه سبز می باشد که روش هایی برای تهیه آن در نی نی سایت گفته شده است.

ضایعات رب گوجه

تقریبا در اکثرا کارخانجات صنایع غذایی با استفاده از ضایعات رب گوجه فرنگی،  انواع سس ها و پوره های غذایی را تولید می کنند که  همان گونه که می دانید در اثر افزودن مواد نگهدارنده به آنها، سطح کیفی بسیار پایینی خواهند  داشت.

رب گوجه ارزش غذایی

درصورت تمایل به آگاهی از ارزش غذایی رب گوجه فرنگی  دارید، می توانید سری به جدول ارزش غذایی این محصول بزنید تا از خواص بی شمار آن شگفت زده شوید.

رب گوجه سرشار از ویتامین ها است و به سبب وجود آنتی اکسیدان درون آن خواص ضد سرطان بسیاری پیدا کرده است.

رب گوجه کپک زده

در صورت مشاهده هر گونه علائم  کپک بر روی ظرف رب گوجه، باید رب کپک زده را سریعا به سطل زباله منقل کنید و از مصرف آن بپرهیزید.

یخ زدن رب گوجه

یکی از جالب ترین روش های نگهداری طولانی مدت رب گوجه فرنگی، یخ زدن آن درون فریزر می باشد.

اگر شما هم به خرید انواع رب گوجه فرنگی خانگی  تازه و مرغوب علاقه مند می باشید، می توانید این محصول را با مناسب ترین قیمت از طریق راه های ارتباطی مجموعه ما خریداری نمایید.